Catalogue

فضای سبز

تاریخ : 1394.09.28
نویسنده : کانوتک
نظرات : 0
بازدیدها : 2617
 
دیروز، خانه‌های مسکونی بزرگ بودند. باغچه‌های بزرگ پر از گل‌ها و گیاهان شادی‌‌آفرین عطرشان تا حیاط همسایه‌های اطراف پراکنده می‌شد. درخت‌های کهنسال سایبان دلچسب تابستانی اعضای خانواده بودند. پیچ‌های بالا رونده درختان یاس و اقاقیا و مرواریدهای معطرشان تا پشت دیوار بیرونی آویزه بودند و روندگان هم لذت می‌بردند. خانه‌ها حوض و برخی استخر داشتند و شوق تماشای ماهی‌های چند رنگ و همیشه ناآرام درحوض بزرگ جایی برای دلتنگی یک فرد نمی‌گذاشتند. حال آن منزلگاه‌ها بدل به عمارات چندین طبقه و دیوار همسایه‌های اطراف شده و جلوی نور و آفتاب را هم گرفته‌اند.
امروز خانه‌های مسکونی آپارتمان شده، حیاطی ندارند که سبزه‌ای داشته باشند، اصلا صحن حیاط چند متر اندک هم، جای پارک ماشین است. می‌ماند ایوان کوچک روبه معابر که در بعضی چند گلدان گیاهی چشم‌انداز رهگذران است.
رویکرد به فضاهای سبز
«معتقدم چنانچه حول زندگی انسان بدون سبزه و درخت باشد هیچ چیز نشاط و زیبایی به نظر نمی‌آمد جز سنگ و آجر و ماشین که امروزه اطراف‌مان حصار شده است.»
این هم نظر و تعریف تاثیر و لزوم گسترش فضای سبز در شهرها از زبان یک دوستدار طبیعت می‌باشد.
«جویباری» گریزی هم به زندگی دوران کهن می‌زند به این صورت: «بشر طی دوران غارنشینی و بیابانگردی همواره پناهگاهش طبیعت و هم در جست‌وجوی قوت و غذا بوده است. هرجا برکه آب و گیاه بوده آنجا اسکان می‌یافتند. به مرور زمان نسل‌هاشان همپای تغییرات مکان و دوره گردی و آب‌ و هوای مناسب و فضای سبز در طبیعت آزاد، پیشرفته‌اند تا به امروز که فضاهای سبز و درخت و جنگل، اول انتخاب جمعیت شهرها برای زمان استراحت و آرامش جسم و روان شده است که گزینه‌ای بسیار مفید برای حفظ سلامت می‌باشد.
 
منبع : کیهان
 
 
دسته بندی :  اخبار و مقالات

بالا